Contest Results

2016 Austin Powwow
Contest Results

 

Adult Ladies Buckskin

1st PlaceToni Tsatoke MuleKiowa
2nd PlaceCrystal LightfootApache & Kiowa
3rd PlaceJacqueline TsonetokoyKiowa
4th PlaceErin YarholarComanche
5th PlaceJasa LightfootKIowa/Apache/Pawnee
6th PlaceAmanda HarrisSauk&Fox/Comanche

Adult Ladies Cloth

1st PlacePonka-We VictorsPonca
2nd PlaceRosie MotahComanche, Ponca,Cheyenne
3rd PlaceToahani WilliamsCheyenne-Arapaho
4th PlaceElizabeth NevaquoyaComanche
5th PlaceSophia ThurmanNavajo
6th PlaceMalia PewoComanche

Adult Ladies Jingle

1st PlaceRowena RobertsNakoda
2nd PlaceRebekah NavaquoyaComanche
3rd PlaceStephanie NordwallMaidu/Pitt River
4th PlaceFrankee CunninghamOsage/Sac & Fox
5th PlaceStarrla SageCheyenne/Kiowa
6th PlaceCarina JohnsonAlabama-Coushatta

Adult Ladies Fancy Shawl

1st PlaceOke-tw'sha RobertsChoctaw/Nakoda
2nd PlaceNaomi NevaquayaComanche
3rd PlaceAngela BangsteinSac & Fox/Caddo
4th PlaceJulianne ButlerAlabama-Coushatta
5th PlaceCordie BattiseAlabama-Coushatta
6th PlaceAmy TaulmanLipan Apache

Adult Men’s Traditional

1st PlaceCody BlassingameNorthern Cheyenne
2nd PlaceMatt LittlecreekOjibwe/Kiowa
3rd PlaceZiggy WilliamsDine'
4th PlaceMarcos AndradeNavajo/Lipan Apache
5th PlaceNotah WahpepahKickapoo
6th PlaceTobine AlecAlabama-Coushatta

Adult Men’s Straight

1st PlaceBilly Pewo Sr.Comanche
2nd PlaceJason LightfootPawnee/Otoe
3rd PlaceRed Sky WahpepahKickapoo/Blood
4th PlaceEvertt MooreKickapoo
5th PlaceTodd Broncy
6th PlaceJacob LilesComanche/Creek

Adult Men’s Grass

1st PlaceAdam NordwallShosone/Chippewa/Navajo
2nd PlaceTerrance GoodwillDakota Sioux/ Plains Cree
3rd PlaceMarty ThurmanSac & Fox
4th PlaceWolf LeitkaWolf Leitka
5th PlaceAugie BeeneAlabama-Coushatta
6th PlaceKenneth TaylorCheyenne/Ponca

Adult Men’s Fancy

1st PlaceJr LonelodgeArapaho-Cheyenne
2nd PlaceBilly Pewo JrComanche/Kiowa
3rd PlaceSly IsaacPawnee/Otoe
4th PlaceJay MuleChoctaw
5th PlaceGabe BullockAlabama-Coushatta/ Sac & Fox
6th PlaceThorpe SineHo-Chunk

Senior Adult Ladies

1st PlaceSandy HarrisPonca/Sac&Fox
2nd PlaceMelanie MotahCheyenne/Comanche
3rd PlaceAmber KomahcheetSeminole
4th PlaceKathy ButlerAlabama-Coushatta
5th PlaceLois WildcatHo Chunk
6th PlaceDeanna BatesSac & Fox/ Caddo

Senior Adult Men

1st PlacePat PachecoDakota
2nd PlaceBilly KomahcheetComanche
3rd PlaceEd Black Jr.Cheyenne-Arapaho
4th PlaceRobert WildcatPawnee/Yuchi
5th PlaceLarry LilesComanche
6th PlaceLenny MedinaKickapoo

Golden Age Ladies

1st PlaceDorsey SadongeiKiowa-Comanche
2nd PlaceFranda FlyingmanKiowa
3rd PlaceSharon RobertsChickasaw
4th PlaceCharlotte McCurtainComanche
5th PlaceShelby BradleyMallaponi/Rappahannock
6th Place

Golden Age Men

1st PlaceGene TsatokeKiowa
2nd PlaceTerry TsotighKiowa
3rd PlaceJohn ButlerSac & Fox
4th PlaceWilson RobertsChoctaw
5th PlaceLarry McCurtainKiowa
6th PlaceGary WatsonSho-Ban

Junior Girls Buckskin / Cloth

1st PlaceAnn Marie Cometsevah Cheyenne/ Seminole
2nd PlaceMcKenzi SovoComanche/ Cheyenne
3rd PlaceNaumi YarholarComanche
4th PlaceAaliyah JohnsonAlabama-Coushatta
5th PlaceMinneah WilliamsCheyenne-Arapaho
6th PlaceLiana NavarroWhite Mountain Apache

Junior Girls Jingle

1st PlaceAiylah Polite-RobinsonAlabama-Coushatta
2nd PlaceDakota Prairierose Osife Dine/ Navajo
3rd PlaceWa.sta.tse CunninghamOsage/ Sac N Fox
4th PlaceCookie Velazquez Chickasaw
5th PlaceJasmine MaxwellCherokee
6th Place

Junior Girls Fancy Shawl

1st PlaceTatiana BarcindebarCreek, Cheyenne, Caddo, Pawnee, Seminole
2nd PlaceMatty Little CreekAlabama-Coushatta
3rd PlaceKaiyah AbbeyAlabama-Coushatta
4th PlaceJeanie MaxwellCherokee
5th Place
6th Place

Junior Boys Traditional

1st PlaceSinte-ska RobertsChoctaw/Nakoda
2nd PlaceMatt FlyingmanKiowa
3rd Place
4th Place
5th Place
6th Place

Junior Boys Straight

1st PlaceDaniel MaddenOsage
2nd Place
3rd Place
4th Place
5th Place
6th Place

Junior Boys Grass

1st PlaceSeneka Beene-WilliamsAlabama-Coushatta
2nd PlaceJulian AndradeNavajo/Lipan Apache
3rd PlaceBlue Sky BlackCheyenne-Arapaho
4th Place
5th Place
6th Place

Junior Boys Fancy

1st PlaceKyle HardenLakota-Muscogee Creek
2nd PlaceAlberto VelazquezChickasaw
3rd Place
4th Place
5th Place
6th Place

Teen Girls Buckskin / Cloth

1st PlaceNivy YarholarComanche
2nd PlaceNichole NordwallShoshone/Chippewa/ Navajo
3rd PlaceMali Cooper-YoungmanComanche/Arapaho/ Choctaw
4th PlaceAddison CloudCheyenne/Seminole/ Creek
5th PlaceBianka GardnerAlabama-Coushatta
6th PlaceLaCinda AttocknieQuapaw

Teen Girls Jingle

1st PlaceKyla SageCheyenne/Kiowa
2nd PlaceRainy AttocknieKiowa/Comanche
3rd PlaceCheyenne HoskinsKeetowah
4th PlaceOlivia SamaniegoStanding Rock Sioux
5th PlaceMariduena AlyssaCherokee
6th Place

Teen Girls Fancy Shawl

1st PlaceTy Lyn ThurmanSac&Fox/Navajo
2nd PlaceHyana PerkinsIroquois
3rd PlaceViolet SotoLipan Apache
4th PlaceTamata Billet
5th Place
6th Place

Teen Boys Traditional

1st PlaceEddie AndradeNavajo/Lipan Apache
2nd PlaceJoseph NavaLipan Apache
3rd PlaceGuss GarciaApache/Coahuiltechan
4th Place
5th Place
6th Place

Teen Boys Straight

1st PlaceArmando Gonzalez
2nd PlaceMatthew Crawford
3rd PlaceCord MarkDelaware
4th Place
5th Place
6th Place

Teen Boys Grass

1st PlaceMu-Juhtheen RobertsChoctaw/Nakoda
2nd PlaceBodie NordwallShoshone/Chippewa/ Navajo
3rd PlaceDrey SantosKiowa/Comanche/ Caddo/Taino
4th PlaceSeth Beene-WilliamsAlabama-Coushatta
5th PlaceChayton HoskinsKeetowah
6th PlaceDustin LangleyCoushatta

Teen Boys Fancy

1st PlaceAkhyka PewoComanche
2nd PlaceTyler ThurmanSac&Fox/Comanche/ Navajo
3rd Place
4th Place
5th Place
6th Place

Team Dance

1st PlaceTwo Roberts & a ButlerJingle
2nd Place2 Sooners & A CowboyGrass
3rd PlaceTune SquadMen's Fancy
4th Place
5th Place
6th Place